Back To Top

BLUSZCZ

W naszym cotygodniowym cyklu nie może zabraknąć miejsca dla niezłego wymiatacza💥. Dzisiaj o roślinie, której zalety doceniano już w starożytnosci. Znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle kosmetycznym jaki i w farmakologii jako surowiec lekarski. Bluszcz🌱 (łac. Hedera helix), bo to jego bierzemy dziś pod lupę znajduje się na czele listy 🏆pod względem magicznych oczyszczających właściwości. Ten niepozorny pnący się osobnik usuwa aż 5 szkodliwych związków fruwających w powietrzu (WOW🤩!). Zawdzięczamy mu pochłanianie z naszego otoczenia szkodliwego benzenu, formaldehydu, ksylenu, toluenu i trichloroetylenu. Tego ostatniego jeszcze nie mieliśmy okazji opisywać a jest on składową częścią m.in. w tuszach do druku, farbach, lakierach, taśmach klejących, lepiszczach i roztworach do usuwania farb. Krótkotrwała ekspozycja na tą substancję może skutkować podenerwowaniem ,zawrotami i bólami głowy, mdłościami, wymiotami po których możemy popaść w uczucie senności a nawet śpiączkę. 🧐

Bluszcz naszym otoczeniu jest dosyć popularny, chociaż niedoceniany. Bardzo szybko rośnie – nawet 40 cm w ciągu roku ale przejdźmy teraz do pielęgnacji naszego elegancika:
• Musimy zapewnić mu odpowiednie półcieniste lub zacienione miejsce, w którym nie będzie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (chociaż w zupełnym cieniu wolniej rośnie). Jest rośliną długowieczną, więc jeśli będziemy dostatecznie o niego dbać to powinniśmy móc cieszyć się jego towarzystwem na prawdę długo. Ponadto opisujemy tutaj podstawową wersję rośliny, dostępne są też różne odmiany, które różnią się np. ubarwieniem liści – dla każdego coś dobrego! 🙃
• Zaleca się uprawiać go w dość przepuszczalnej glebie w związku z czym warto dodać do ziemi trochę piasku lub drobnego żwiru.
• Jeżeli chodzi o nawodnienie, spróbujmy zapewnić mu optymalne warunki, ponieważ przesuszenie korzeni może powodować opadanie liści a zbyt obfite podlewanie żółknięcie.

Pamiętajmy oczywiście o tym, żeby liście naszych domowych roślinek co jakiś czas przetrzeć wilgotną ściereczką, po to aby wszystkim żyło się lepiej!!!

Post a Comment