Back To Top

Green Interior Design

Jakiś czas temu obiecywaliśmy Wam wprowadzenie w temat green interior designu. A że niedługo kończy się lato i zaczynamy nieuchronną podróż do zimy – czasu smogu, kaloryferów i ciągłych przeziębień, przechodzimy do tematu.

 

Czym jest Green Interior Design?
Green interior design to nie tylko wprowadzanie zieleni do wnętrz to ekologiczna architektura wnętrz skupiająca się na poprawie jakości m.in. powietrza w pomieszczeniach. Wprowadzanie naturalnych materiałów i roślin.
Szacuje się, że w pomieszczeniach zamkniętych spędzamy ponad 80 % czasu dlatego też warto zacząć zwracać uwagę na przedmioty którymi się otaczamy.

Zacznijmy więc od początku, dobierając do wnętrza poszczególne elementy takie jak meble, dywany czy pokrycie ścian, zastanówmy się i sprawdźmy z czego wykonane są dane elementy. Dzisiaj skupimy się głównie na tych trzech rzeczach (i oczywiście roślinach).

Większość mebli wykonywana jest z płyt wiórowych czyli sprasowanych i zespolonych ze sobą za pomocą kleju, żywic syntetycznych i innych spoiw – wiórów i trocin. I w tym właśnie kleju znajduje się zabójczy składnik – formaldehyd. Formaldehyd (wspominaliśmy o nim już w naszych artykułach o roślinach oczyszczających powietrze) daje nam świszczący oddech, ciężkie reakcje alergiczne, często nudności a ponadto wiadomo już, że  zwierząt wywołuje raka. Wybierajmy więc (jeśli tylko możemy) meble z litego drewna, takiego jak orzech, tek, dąb lub klon. Elementy mebli z litego drewna często łączone są ze sobą na zasadach starej dobrej stolarki drewnianej i tylko niewielkiej ilości kleju.
Przejdźmy dalej do dywanów. Prosty sympatyczny dywan, których tak wiele jest w ofertach różnych producentów wykonywane są najczęściej z nylonu, poliestru (ubrania także!!!) i innych sztucznych materiałów. W związku z tym, że są to materiały normalnie wysoce łatwopalne, często poddawane są obróbce i  traktowane są syntetycznymi substancjami chemicznymi aby były właśnie mniej łatwopalne. Również nie zdrowe! Bardzo łatwo je zastąpić dywanami np. wełnianymi (które z natury są trudnopalne), ponadto taka wełna absorbuje wilgoć i wychwytuje pył/pyłki zmniejszając tym samym w powietrzu ilość alergenów. Bardzo fajne są również dywany z juty czy bawełny.
Popatrzmy na ściany, często malowane na przeróżne kolory. Dobierając je warto się również zastanowić nad producentem i składem takich farb. Zachęcamy do zapoznawaniem się z treścią ulotek  i wybieraniem farb o niskiej zawartości lotnych związków organicznych.

Przejdźmy do naszego ulubionego tematu jakim są rośliny. Spróbujmy więc wprowadzić je do naszego domu nie tylko w postaci figurek, świeczników czy wzoru na pościeli. Pamiętajmy o tym, że mają one właściwości oczyszczające powietrze, produkujące tlen (np. w nocy jak sansewieria, którą w związku z tym polecamy do sypialni). Przepięknie ożywiają wnętrze i gwarantujemy Wam, że najgorzej zacząć swoją przygodę z roślinami. Po pierwszej udanej próbie pielęgnacji, pojawi się chęć na kolejne egzemplarze. Oczywiście oferujemy swoją pomoc w doborze roślin do domów i mieszkań czy biur, ponieważ zależy nam na Waszym zdrowiu i komforcie życia, a już niebawem przygotujemy dla Was specjalną listę top 10 roślin do wnętrz!

Pozdrawiamy!
Zespół LANKT Projekt.

Post a Comment