Back To Top

MAJ – w ogrodzie

Z racji tego, że w tym roku obserwujemy niesamowity i piękny rozkwit wszystkich roślin🌱, postawiliśmy opisać ten niezwykle świeży i soczysty miesiąc pod względem prac ogrodowych.👩🏻‍🌾👨🏻‍🌾

Na co dzień opracowujemy dla Was projekty przestrzeni miejskich i osiedlowych, ogrodów, tarasów oraz balkonów, jednak wiemy jak ważna jest późniejsza pielęgnacja po to by ogród był piękny i spełniał rolę czasoumilacza.🌸🌼🌺

Możemy się już napawać widokiem oszałamiających lilaków i kalin, pięknych azalii i rododendronów, powoli wybijają nam się krzewuszki, zachwycają szachownice i orliki, glicynie czarują swoim bajkowym zapachem a derenie kwitną jeden po drugim. Wygląda na to, że nasze przedwiosenne wysiłki zaczynają przynosić efekty💪🏻.
Jednak żeby nie zaprzepaścić tego co udało nam się od tej pory osiągnąć, trzeba pamiętać o nadciągających corocznych „kataklizmach” 🌬.Mamy tu na myśli, nikogo innego jak zimnych ogrodników i sławną Zimną Zośkę (między 12 a 15.05)!
Odpowiednio zaprojektowana i dobrana zieleń potrafi przynieść ukojenie nawet po naprawdę ciężkim dniu – warto jednak pamiętać, że maj to jeszcze nie koniec ogrodowych wysiłków.
W tym roku podobno przymrozki nam nie grożą🤷🏻‍♀️. Natomiast wszyscy wiemy, że prognozy pogodowe potrafią się nie sprawdzić. W związku z tym polecamy mieć pod ręką agrowłókninę, maty słomiane czy nawet jodłowe gałązki. Większe drzewa i krzewy, których zawiązki owoców lub pąki kwiatowe narażone są na przemarznięcie, możemy ochronić – spryskując wodą! Taki prosty zabieg spowoduje powstanie „lodowej powłoki”, dzięki której temperatura pod nią nie spadnie poniżej zera.
Po 15 maja przystępujemy do pracy z roślinami jednorocznymi – teoretycznie w tym czasie mamy już gwarancję, że nasze rośliny nam nie przemarzną (teoretycznie!).
Rozpocząć możemy również prace w warzywnikach 🍆.Sadzić możemy już nawet warzywa wymagające nieco wyższej temperatury, takie jak pomidory, ogórki, dynie, cukinie itp. Ważnym jest jednak aby nie dopuścić do zachwaszczenia!
Skoro jesteśmy przy temacie sadzenia to z powodzeniem możemy jeszcze wysadzać rośliny z pojemników. Jako projektanci zalecamy jednak odpowiednie przygotowanie bryły korzeniowej, zapewnieniu żyznej gleby o odpowiedniej kwasowości i przede wszystkim – o regularnym podlewaniu młodej rośliny. Ten rok do tej pory mamy wyjątkowo ciepły, więc dbajmy o nie, żeby mogły nam się później odwdzięczać swoim bajecznym rozkwitem.

Pamiętajmy jednak, że dobrze zaprojektowany ogród potrafi cieszyć oko przez cały rok, potrzebna mu często tylko odrobina pielęgnacji.

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomnieli, że również rośliny domowe potrzebują teraz już trochę więcej naszej uwagi. Sprawdzajmy czy nie potrzebują więcej wody 💦i nawożenia.
Nie bójmy się używać spryskiwacza do tych bardziej egzotycznych (np. bananowców, platycerium czy palmy).

W razie pytań pozostajemy do dyspozycji.

Zespół LANKT Projekt

Post a Comment