Back To Top

SKRZYDŁOKWIAT

SKRZYDŁOKWIAT👏🏻🌱
(Spathiphyllum ‘Mauna Loa’)
Skrzydłokwiat to niewątpliwie roślina, która powinna znaleźć się w każdym domu i będziemy Was próbowali przekonać dlaczego. Zalicza się do bardzo wąskiego grona roślin o których można mówić w samych superlatywach. 🎉U nas zagościł niedawno po długich latach rozłąki. Wrócił – i to jaki! Kochamy go miłością szczerą, ponieważ gwarantuje nam spokojny sen. Dzięki jego magicznym wręcz właściwościom pochłaniania z powietrza szkodliwych związków chemicznych, zalecamy go szczególnie do sypialni i szczególnie po wszelkich remontach!
Opierając się na badaniach naukowców z NASA📡 (a jak!) możemy śmiało powiedzieć, że nasz bohater ma zdolności do pochłaniania i przetwarzania aż 5-ciu niebezpiecznych i szkodliwych związków chemicznych, które niestety otaczają nas codziennie.
Skrzydłokwiat usuwa takie związki jak:
• Formaldehyd – czyli środek konserwujący używany w lakierach od paznokci, dezodorantach, szamponach, kremach, mydłach, itp. (straszne!). Substancja ta działa TOKSYCZNIE na skórę, układ oddechowy, odpornościowy i wątrobę.
• Benzen – czyli jedna z NAJGROŹNIEJSZYCH – toksycznych i rakotwórczych substancji używanych w przemyśle. Używa się go m.in. do produkcji tworzyw sztucznych, farb, lakierów i klejów. Dlatego tez zalecamy szczególnie po przeprowadzonych remontach! 🎨
• Ksylen – rakotwórcza substancja stosowana m.in. przy produkcji lakierów i środków konserwacji drewna.
• Trichloroeten – również toksyczna substancja używana w rozpuszczalnikach i podczas czyszczenia chemicznego.
• Tlenek węgla (czad) – bezwonny, toksyczny gaz, który potrafi doprowadzić do śmierci.

Żeby tego wszystkiego było mało, pochłania on także szkodliwe promieniowanie wydzielane przez urządzenia takie jak telewizor, komputer🖥 czy drukarka. Należy się więc zastanowić czy nie przynieść sobie takiego okazu również do biura!
Polecany jest też dla osób z alergią i problemami z układem oddechowym, gdyż absorbuje zarodniki pleśni.

Podstawowe informacje potrzebne do uprawy Skrzydłokwiatu:
Opis: Wysokość jaką osiąga skrzydłokwiat to od 30 cm do 1 m (w odmianie ‘Mauna Loa’). Ozdobą są zarówno ciemnozielone, lancetowate liście jak i białe kwiatostany (kolby).
Stanowisko: W zimie zaleca się ustawić go w jak najjaśniejszym miejscu, natomiast w lecie preferuje stanowisko półcieniste/ cieniste. Bezpośrednie ostre promienie słoneczne mogą narazić liście na poparzenia.
Podłoże: Optymalna jest żyzna, próchnicza, przepuszczalna gleba.
Uprawa: Skrzydłokwiat lubi pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza. Może być uprawiany hydroponicznie (bez podłoża) – wtedy jego zdolności oczyszczania powietrza wzrastają jeszcze bardziej. Lubi częste, obfite podlewanie oraz zraszanie. Wykorzystywana woda powinna być jednak odstana.

Wskazówki: Pamiętajmy o przecieraniu liści wilgotną szmatką aby były lśniące i czyste. Tylko wtedy zapewni nam on pełną jakość swoich usług pochłaniacza toksycznych substancji!

Post a Comment